RAFAŁ SĘKOWSKI
POMÓŻCIE RAFAŁKOWI

Data urodzenia: 22 sierpnia 1995 roku. Schorzenie: autyzm, padaczka, nadpobudliwość psychoruchowa.

Dzisiaj Rafał jest przystojnym szesnastolatkiem o rozmarzonych oczach. Lubi muzykę, dobrą kuchnię, samochody. Chłopak uwielbia się uczyć. Rafał jest dotknięty najcięższą formą autyzmu. Jego aktywność własna zdominowana jest przez stereotypy.

Aby osiągnąć podstawową zaradność życiową wymaga intensywnej terapii i wszechstronnej stymulacji rozwoju. Rafał od lat usprawniany jest metodą behawioralną.

Terapię znosi dobrze i lubi się uczyć. Zajęcia traktuje bardziej jak zabawę lub grę niż naukę. Stawką w tej grze jest godne życie Rafała, Jego rodziny teraz i w przyszłości…

Rafał z uwagi różnorakie schorzenia nie potrafi się komunikować z użyciem mowy, prostych słów.

Mama Rafała uczyła i uczy się cały czas form terapii, które usprawniają syna. Między innymi pojęła program językowy Makaton. To komunikacja z użyciem prostych gestów i rysunków graficznych. Makaton pozwala zrozumieć to, co syn chce przekazać, jakie ma potrzeby i emocje. Ciężkie jest życie z autystą w małej miejscowości. Dostęp do terapii — żaden. Można liczyć tylko na pracę własnych rąk. Dlatego została mamą-terapeutą, nie z wyboru, ale niejako z przymusu, bo nie było innego wyjścia.

Mama Rafała nigdy w życiu nie zwątpiła w swoje dziecko.

Mama Rafała

Więcej informacji na blogu: www.pomozcierafalkowi.bloog.pl/